dr_orhan_cevahiroglu_10
Galerimizi gezmek ister misiniz? Her hastaya yapılan tedavi farklıdır. Online iletişim sayfamızdan, bize ulaşabilirsiniz.
 


full porselen uyguladığımız örnek
( kendi arşivimden )

full porselen uyguladığımız örnek
( kendi arşivimden )GÜLEN  FOTOĞRAFLAR
ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ

 

Eğer gülerken dişlerin görünümü insanları sürekli mutsuz kılıyorsa, o kişinin bir dişhekimine başvurmasında yarar vardır. Kırılmış,renk değiştirmiş ya da şekil bozukluğuna sahip dişler insanların estetiğinde son derece olumsuz bir etki yaratırlar. Bu nedenle psikolojik olarak zarar gören insanlar yapılacak çeşitli protezler yardımıyla kurtulabilirler.

Dişteki Renklenme Nedenleri çok farklı olabilir. Nedeni her ne olursa olsun dişleriniz daha beyaz ve estetik olabilir.

Diş Beyazlatma ( Bleaching ) ; HIDROJEN PEROKSIT veya türevleri kullanılarak yapılan bir ağartma ( renk açma ) işlemidir.Kullanılan maddeler oksijen ( O ) açığa çıkarır. Oksijenin ayrılmasıyla birlikte dişin rengi de açılır.Bu işlem ; sarı , kahverengi veya gri renkli dişleri olan kişilerin daha beyaz dişleri olmasını sağlamaktadır.İsterseniz evinizde isterseniz de Diş Hekimi muayenehanesinde 1 saatte yada bir kaç gün içerisinde eski sarı dişlerinize veda edebilirsiniz.Evinizde 3-4 saatlik bir kullanımla dişleriniz eskisinden çok daha beyaz bir görünüme kavuşabilir.


Protez ; estetik bozukluklar veya dişlerin kaybı sonucunda , kişinin estetik ve fonksiyonel ihtiyaçlarını gidermek amacıyla değişik teknikler ve uygulamalar ile hazırlanmış tüm meteryallerdir.

Protez çeşitleri ( diş eksikliklerinin giderilmesi ) ;
Sabit Protezler ( kron-köprü benzeri yapıştırılan )
Hareketli Protezler ( takıp çıkarılabilen )
İmplant üstü protezler ( sabit veya hareketli )

Sabit Protez çeşitleri ;
Tek kronlar ( tek dişin kaplanması )
Köprüler ( eksik dişlerin yanındaki dişlerle birlikte kaplanması )
İmplant üstü protezler ( çeneye yerleştirilen vida + protezler )
Alternatif uygulamalar ( lamineyt , pivo , post-core , vs.. )

Hareketli Protezler ;
Total protezler ( tamamen dişsiz ağızlara uygulanan damaklar )
Parsiyel protezler ( kısmen dişsiz ağızlara uygulanan kancalı metal destekli veya metalsiz damaklar )
Hasas tutuculu protezler ( kısmen dişsiz ağızlara uygulanan kancasız metal destekli damaklar )

İmplant üstü protezler ;

Sabit ( bir veya bir kaç dişe uygulanan porselen kronlar )
Hareketli ( tamamen dişsiz ağızlara uygulanan total benzeri protezler )
 total protez uyguladığımız örnek
( kendi arşivimden )


total protez uyguladığımız örnek
( kendi arşivimden )
zirkonyum wol-ceram uyguladığımız örnek
( kendi arşivimden )
   Z İ R K O N Y U M
      Cercon    -   WOL-Ceram

zirkonyum wol-ceram uyguladığımız örnek
( kendi arşivimden )METAL DESTEKSİZ ZİRKONYUM ESASLI KÖPRÜLER


Bu sistemde alt yapı olarak metal yerine beyaz bir alaşım olan zirkonyum kullanılır. Son teknoloji ürünü bu altyapı estetik ve dayanıklılığı birarada sunabilme özelliğine sahip tek malzemedir. Sistemin en büyük avantajı ulaştığı çok yüksek dayanılılıkla arka bölgedeki köprülerde de tam estetik bir görünüm sağlamasıdır.

Zirkonyum Nedir ?

Uzun yıllardır porselen uygulamalarında dayanıklılık için, porselen dişin altına metal bir alt yapı kullanılmaktaydı. Bu metal alt yapının diş etleri, diş dokusu, genel vücut sağlıgı ve en önemlisi estetik yönünden mahsurları bilindiginden, porselen alt yapısında metale alternatif bir malzeme arayışı yıllardır sürmekteydi.
Daha önce tıbbın diger alanlarında başarıyla kullanılan zirkonyum‘un dişhekimliğinde porselen metalinin yerine uygulanması ile yeni bir devir açılmış oldu.

Çünkü bu yeni zirkonyum alt yapılı porselen kaplamalar diş eti problemi, ve allerji yapmamasının yanında, ışık geçirme özelliği ile dogal dişlere yakın estetik ve fonksiyonu yakalamımızı sağlamaktadır.

Zirkonyumun üzerine porselen konularak yapılan kuron(kaplama) ve köprüler Ceramic ve Zirkonyum kelimelerinin birlestirilmesinden oluşan CERCON kısa adı ile anılır. 900 Mpa dirence sahip sistem en yüksek fiziksel değerlerin yanında ışık geçirme özelliği doku uyumu ve birçok değişik endikasyonu kapsayarak dişhekimliğinde yepyeni bir dönem başlatmıştır.
Materyalin başarısı tıp ve endüstri alanında kanıtlanmıştır. 1998 yılında başlayan araştırmalar sonucunda 2002 yılı başından itibaren klinik uygulamalara tüm dünyada geçilmiştir. Bu yeni uygulama ile hastada metal-seramik ve tam seramik restorasyonlarda oluşan estetik kaygılar kesinlikle ortadan kalkmaktadır.

Cercon Kuron
 Metal Destekli Kuron

Nerelerde kullanılabilir?
 • Tek diş kuron restorasyonları
 • 3-6 üyeli (anatomik uzunluğu 38mm.ye kadar olan) köprüler
 • İmplant üstü kron - köprü çalışmaları

Mükemmel Sonuçlar İçin Yüksek Teknoloji


Bugüne kadar, zirkonyum oksit üretimdeki yüksek maliyeti nedeniyle dental uygulamalarda kullanılmıyordu. Zürih Federal teknoloji enstitüsü tarafından geliştirilen bir proje sayesinde zirkonyum oksit ekonomik bir şekilde diş hekimliğinde kullanılabilir hale gelmiştir. Zirkonyum 1960 ‘lı yıllardan beri tıpta da kullanılmaktadır, yapılan uzun süreli çalışmalar ile materyalin güvenilirliği kanıtlanmıştır.Zirkonyum başta kalça eklem protezleri olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde çeşitli amaçlarla kullanılmış ve bugüne kadar herhangi bir yan etkisi veya zararının olmadığı, allerji yapmadığı saptanmıştır.

Zirkonyum, yüksek ısılara, darbelere dayanıklı, hafif, ısı ve elektrik iletmeyen, ışık geçirebilen bir elementtir.
Ayrıca ağızda tad bozukluğuna, dişeti problemlerine ve ağız kokusuna yol açmayan sağlıklı bir materyaldir.
Dişlerinizden alınan ölçü ile hazırlanan model üzerine dişlerinizin bir mum modeli hazırlanmakta. Bilgisayar destekli bir cihaz bu modelden aldığı bilgiler doğrultusunda zirkonyum oksit bloğu aşındırarak dişlerinizin alt yapısını hazırlamaktadır. Aşındırılarak hazırlanan yapılar üzerine uygun renkte seramik yerleştirilerek çalışma tamamlanmaktadır.
Artık yeni yüksek teknoloji ürünü olan zirkonyum oksit ile metalsiz güçlü ve estetik restorasyonlar başarıyla yapılabilmektedir.Her Yönden Vücut ve Dişlerle Uyumlu

Kullanıcılar için cercon uygulamalarının bazı önemli avantajlarıda bulunmaktadır. Zirkonyum oksit altyapı üzerine yerleştirilen cercon seramiği yiyecek artıklarının ve mikroorganizmaların diş yüzeyine tutunma oranını düşürmektedir.Böylece iyi bir ağız hijyeni sağlanmaktadır.Zirkonyum oksit ısıyı iletmez, sıcak ve soğuk yiyecekler aldığınızda dişlerinizde hassasiyet meydana gelmez.

Cercon: modern diş hekimliğinin temel gereksinimleri olan estetik, sağlamlık, doku uyumu ve doğallık konularında bugüne kadar ulaşılan en yüksek kaliteye sahip bir üründür.

EN ÇOK SORULAN SORULAR


 • Özel bir yapıştırma gerekir mi?
  Hayır, geleneksel yöntemler kullanılarak yapıştırılabilmektedir
 • Geçici yapıştırma yapılabir mi?
  Evet
 • Sıcak-soğuk hassasiyeti gelişir mi?
  Hayır, sıcak-soğuk hassasiyeti gelişmez.Çünkü Zirkonyum Oksitin ısı yalıtıcı özelliği vardır.
 • Alerji yapar mı?
  Hayır, Zirkonyum Oksit doku uyumlu bir maddedir alerji yapmaz.
 • Opak mıdır?
  Hayır
 • Dişetlerinde çekilme olur mu?
  Hayır,yapılan araştırmalarda diş etleri ile mükemmel uyum gösterdiği tespit edilmiştir. Elbette yaşla birlikte doğal olarak gelişen dişeti çekilmesini durduramaz.

Wol-Ceram ELC (Elektro Layering Ceramic) açılımı olan Seramik Elektro Katman anlamına gelir. Bu sistem bir CAD/CAM ve ELC sistemlerinin birlikte kullanılmasıdır. Materyal olarak Vita In-Ceram'ın yüksek dayanıklığa ve uyuma sahip geliştirilmiş Alumina veya Zirkonia altyapı materyalleri kullanılmıştır. Genel kaide olarak posteriorda çiğneme santriği basınçlarına karşı daha dayanıklı olması nedeniyle zirkonyum , anteriorda ise özellikle translusensi ya dadentin renginden faydalanılmak istendiği durumlarda alüminyum oksid estetik nedenlerden dolayı daha avantajlı bir seçim olmaktadır.

Vita In-Ceram'ın Alumina veya Zirkonia altyapı materyalinin kullanılmasının nedeni , uzun dönem klinik çalışmaları ile başarı oranlarının ıspatlanmış olmasıdır.

Klinik şartlar ne olursa olsun sinterizasyon sonrasında elde edilen yüksek elastikiyet dayanımı (flexural strenght) nedeniyle her iki materyal de ağız içindeki herhangi bir bölgede uygulanabilir.

Estetik beklentilerin yüksek olduğu durumlarda istenilen dentin rengine göre CAM infiltrasyon yapabilmesi nedeniyle hastalara beklentilerini aşacak restorasyonlar sunulabilir


Endikasyonlar ;

Metal alt yapı endikasyonlarda uygulanan yöntem WOL-Ceram sisteminde de rahatlıkla uygulanabilir. Ancak, birleşik 3 üyeden fazla gövdekonulmaması önerilmektedir.

WOL-Ceram sistemi ile
•Kron/köprü
•Teleskop primer kronlar
•Inlay/Onlay/Laminate
•Implant destek dişleri üretilebilir.

Sabitprotezlerde tüm bölgelerde çalışmalar yapılabilir. Elektroforez işlemi sonucunda hammaddenin dayanıklığı ortalama 3 kat artması nedeniyle geniş endikasyon sınırları oluşturulabilinir. Tüm seramik sistemlerinde olduğu gibi bruksizm ve benzeri parafonksiyonel kuvvetlerin görüldüğü vakalarda , uygulama kontreandikedir.

 

200146
Ziyaretçi

Anasayfa | S.S.S. | Orhan Cevahiroğlu | Ortodonti | Estetik Diş Hekimliği | Önce-Sonra |  İletişim

“Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını  muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.”
Sunumu yapılan  örnek vakalarının  tümü  Diş Dr. Orhan Cevahiroğlu tarafından yapılmıştır.

Bütün Hakları www.orto-dentist.com'a aittir.